Sağlıklı Yaşam

Kalbimiz Bizim için Ne Kadar Önemli

Kalbimiz Bizim için Ne Kadar Önemli

Kalp insan vücudunun en önemli ve ençok yotulan organlarından biridir. Bu yüzden her insan kalbine en iyi şekilde bakmakla yükümlüdür. Şayet bakılmadığı zaman yaşamın bittiği andır ve hayatımızın sonladığı bir gerçektir. Son yıllarda kalp rahatsızlıklarının arttığı ve sonuçlarının ölümle sonuçlandığı bir dünyada yaşamaktayız. Yine sağlıklı yaşam için bazı araştırmalar yaparken bir sağlık sitesinde yazılmış bir makale gördüm ve sizlere aktarmak istedim. Kalbimizi iyi tanımak adına ve kalp sağlığı için neler yapmamız gerektiğine dair herşeyin anlatıldığı bu makale umarız herkes için faydalı olacaktır.

Kalp Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız?

Baktığımız zaman vücudumuzda en önemli organ kalbimiz olduğu için ona iyi bakmakta bizlerin en asil görevi olmaktadır. Son zamanların en sık rastlanan hastalıklardan bir tanesi de kalp rahatsızlıkları olarak hayatımıza girmekte ve bizleri ciddi oranda tehdit etmektedir. Tüm bunlarla karşı karşıya kalarak erken önlemlerinde bir an önce alınması olumlu sonuçlar doğurabilir. Her yaş grubu için geçerli olan Kalp Sağlığı öyle hafife alınacak bir durumda olmamaktadır. Kişinin ilk olarak beslenmesine önem gösteriyor olması ilk sağlıklı adım olarak bilinebilir. Şimdi merak edilen ve kolay yöntemlerle kontrol altına alınabilecek olan Kalp Sağlığı İçin Neler Yapmalıyız? Sorusunun ilk cevabı ise varsa kötü alışkanlıklardan kurtulmak olmalıdır. Yani kullananlar için ve tüketenler için sigara ve alkol alışkanlıklarına son verilmesi büyük bir etken olmaktadır. Bunları düzene soktuktan sonra dengeli ve düzenli besleniyor olmak ise yaşamımız için önemlidir. Kişinin kilo kontrolünü sağlıyor olması bile kalp hastalıklarını tetikleyecek olan damar tıkanıkları, nefes darlıkları ve kalp çarpıntıları için büyük bir gerekçedir. Fazla kilolu olmanın birden fazla hastalığa yol açabileceğini hatırlatarak düzenli bir şekilde kilo veriyor olmakta gerekli durumlar arasında yer almaktadır. Her geçen gün biraz daha kendimize dikkat ederek özellikle de günlük yapmamız gereken sporları yapmamız aktivitemizi arttırmamız açısından da gereklidir. Yani şunu anlamalıyız ki hareketsizlik pek doğru bir davranış değildir.

Sağlıklı Beslenmek Kalp Sağlığı için de En Önemli Unsurdur. Bu Yüzden Beslenmemize Özen Göstermemiz Gerekir!

Kalp Sağlığı için Gerekli Kontroller

Her zaman için sadece yememize ve içmemize özen göstermek bizleri sonuca götüremeyebilir. Yani geçmişten ailemiz tarafından genetik olan durumlarında ana kontrollerini sağlamamız gerekecektir. Daha önceleri ailesinde kalp hastalığı olan veya kalp rahatsızlıklarından dolayı yaşamına son verilmiş kişilerin risklerini en aza indirebilmek için her yıl düzenli olarak kardiyoloji doktorunuza genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekir. Eko testi yaptırılarak kalp atışlarınızın ne düzeyde olduğunu öğrenerek bir de efor testi uygulamasına başvurmanız gerekir. Yani kalbiniz ile veya kalbinize geçiş sağlayan damarlarınız ile ilgili her türlü bilgiye sahip olarak da Kalp Sağlığı uygulamalarınızı yerine getirebilirsiniz. Kontrolleriniz sadece bunlarla da sınırlı kalmayacağı için şeker ölçümlerinizi, tansiyon ölçümlerinizi, kolesterol ölçümlerinizin de hangi seviyede olduğunu mutlaka bilmelisiniz. Özellikle belli bir yaşın üzerindeki yaşlı kişilerde daha fazla rastlanan rahatsızlık olduğu için işinizi şansa bırakmamalısınız. Unutmayın kalbiniz iyi olduğu sürece yaşam kaliteniz daha iyi olacağı için yarınlara daha sağlıklı bakabilmekte sizlerin elindedir.

Kalp Sağlığı İçin Beslenme Önerileri

İlk olarak günlük olarak düzenli bir şekilde tüketebileceğiniz düşük kalorisi olan 5 porsiyonluk sebze ve meyve tüketmeye özen göstermelisiniz. Aynı zamanda yine dengeli ve düzenli beslenebilmek adına yağlı gıdalardan kaçınarak özellikle de hayvansal gıdaların dozunu iyi ayarlamak gerekir. Her zaman için yağ oranlarına bakarak kırmızı et yerine balık ve tavuk ürünleri, katı yağlar yerine de gerçek zeytinyağı veya orantılı olarak tereyağını tercih etmeniz de önemlidir. Süt ve süt ürünlerinde ise az yağlı sütler ve çeşitleri kullanım açısından daha gerekli görülmektedir. Birde beyaz undan uzak kalarak yerine daha verimli olan kepekli veya işlem görmemiş buğday unu tercih ederek Kalp Sağlığı İçin Beslenme Önerilerine uyum sağlayabilirsiniz. Kalbinizi yormamak adına kalp fonksiyonlarınızı daha iyi kullanarak kendinize kaliteli bir yaşam sunabilirsiniz. Beslenmesinde yetersiz olanlar için ise en güzel tavsiyemiz gıda takviyelerinden yana olabilir. Tüm dünya genelinde yoğun bir şekilde tercih edilen Vervella ürünü ile tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply