Sağlıklı Yaşam

Cilt Temizliği ve Bakımı Nasıl Yapılmalıdır

Cilt temizliği nasıl yapılmalıdır

Cilt temizliği, cilt bakımının en önemli aşamasıdır. Cilt temizliği yapılırsa cilde daha sağlıklı bir şekilde bakım uygulaması yapılabilir. Gözenekler temizlendikten sonra cilde uygun krem ya da serumların sürülmesi ile bakımlar yapılabilmektedir. Cildin temiz olması hem cildin yapısının tazelenmesinde yardımcı olur hem de cildin yaşlanmasını engeller. Bu yüzden sık sık yapılması gerekmektedir.
Cilt temizliği için kullanılan malzemeler oldukça önemlidir. Piyasada cilt temizliği için birçok malzeme satılmaktadır. Bu malzemelerin içerikleri iyi bir şekilde incelenmeli ve buna göre satın alınmalıdır. Cilt tipine uygun temizleme ürünleri alınmalıdır. Cilde uygun olarak alınmayan temizleme ürünleri cildi bozar ve sağlıksız olmasını sağlar. Bu bakımdan cilt tipinin iyi bir şekilde bilinmesi önemlidir.

Cilt bakımı ve güzelliği nasıl olur

Cilt temizliğinde kullanılacak malzemeler

Cilt temizliği için jeller, yıkama köpükleri, sabunlar, peelingler mevcuttur. Günlük olarak yapılan temizlemelerde cildi çok yormayan ve hırpalamayan malzemeler kullanılmalıdır. Bu malzemelerin içeriği ağır olmamalı ve cildi yakmamalıdır. Aynı zamanda, cilt için kullanılan fırçalar, keseler ve benzeri çeşitli eşyalar haftalık temizlemelerde kullanılmalıdır. Günlük temizlemelerde cilde zarar verir ve ciltte hasar meydana getirir. Cilt için kullanılan sabunlara da dikkat etmek önemlidir. Genellikle uzmanlar yüzde sabun kullanılmasını önermezler. pH derecesi cilt tipine en uygun olan temizlik ürünlerinin tercih edilmesi önemlidir. Uygun olmazsa cilt tahriş olur. Cilt iyi bir ürün ile temizlendikten sonra krem veya serum kullanılmalıdır.
Haftalık cilt temizlik işlemlerinde cilt temizlendikten sonra tonik uygulaması yapılabilir ve daha sonrasında cilde serum veya krem uygulaması yapılır. Cilde krem veya serum sürülmez ise cilt kurur ve gerilir. Bu da cildin kaşınmasını ve hassaslaşmasını sağlar. Cilt temizlikleri günlük ve haftalık olarak kesinlikle yapılmalı ve gözenekler rahatlatılmalıdır

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply